A kinesio-tape-et – dr. Kenzo Kase japán orvos remek találmányát – a mai napig misztérium övezi. Sokan szemfényvesztésnek tartják, mások ódákat zengenek áldásos hatásáról. Jómagam sokáig a szkeptikusok táborába tartoztam, racionálisan gondolkozó elmeként el sem tudtam képzelni, hogy egy egyszerű pamutszalag hogyan képes elősegíteni a mozgásszervi betegségekből való kigyógyulást. Ugyanakkor hiszek abban, hogy véleményt csak arról illik formálni, amit magunk is kipróbáltunk, így néhány évvel ezelőtt elvégeztem egy taping tanfolyamot, majd a kezelések során alkalmazni kezdtem a szalagot. Ma már szinte minden betegem színes ragasztásokkal távozik a rendelőmből, sőt, szakembereket is oktatok a tape használatára. Pár éves tapasztalattal a hátam mögött tehát joggal jelenthetem ki: a kinesiology-tape ugyan korántsem csodaszer, ám mozgásszervi problémák esetén kiegészítő terápiaként egyedülállóan hatékony. Hatását szinte azonnal megérzi a beteg, a szalagoknak köszönhetően a fájdalom csökken, a gyógyulás pedig jelentősen felgyorsulhat.
Az olimpiákon ma már szinte alig látni sportolót, aki ne viselne színes szalagokat a testén
Mi is az a kinesiology-tape?
A kemikáliáktól mentes, rugalmas, lég- és vízáteresztő pamutszalagok anélkül lazítják vagy épp stabilizálják a sérült szövetet, hogy – amint a merev rögzítések teszik – korlátoznák annak szabad mozgását. A megfelelően rögzített, ugyanakkor mégis szabadon mozgatható testrészben a fájdalommentessé váló könnyedebb mozgás hatására lényegesen felgyorsulhat az ízületi és izomproblémák gyógyulása, hisz intenzívebbé válik a vér- és nyirokkeringés. Ha lazító technikával ragasztjuk a szalagot – jellemzően túlterhelések, izomláz, görcsök és izomfeszülések esetén – ellazul a bőr, sőt, a bőr alatti szövetek is tehermentesülnek, s a ragasztás hatására enyhül a fájdalomérzékelő receptorokra nehezedő nyomás, azaz csökken a fájdalom. A stabilizáló technikával ragasztott tape ugyanakkor rögzíti a sérült vagy fájdalmas ízületeket, megakadályozza az izomgörcsök kialakulását, csökkenti a szövetek terhelését és a gyulladások kialakulásának valószínűségét. Korrekciós technika alkalmazása esetén csontok, ízületek illetve az izompólya hibás helyzetét tudjuk finoman korrigálni, például lúdtalp vagy gerincferdülés esetén. A nyirok technikával megvalósított ragasztás pedig ödéma esetén nyújt kiváló segítséget, de az ún. "banyapúp" eltüntetésében is komoly szerepet kap.
Milyen betegségek esetén alkalmazzuk a kineziológiai szalagot?
Legyen szó korlátozott ízületi mozgásokról, derék-, hát-, nyak-, csípő-, térd- és fejfájásról, gyulladásos tünetekről – például tenisz- és golfkönyök –, gerincferdülésről, lúdtalpról, testtartásjavításról, vagy kismamák esetében a gerinc tehermentesítéséről és a hasizmok szétnyílásának megelőzéséről, a mozgásszervi rehabilitáció terén szinte nem létezik olyan probléma, melynek kezelésében a tape ne nyújtana azonnali és az esetek nagy részében hatékony segítséget. Sportolóknál sérülések, ficamok, húzódások, izomgörcsök kezelésére, illetve ezek megelőzésére, valamint a teljesítmény növelésére használjuk leginkább a szalagot.
vállízület komplex ragasztása
Feragaszthatjuk-e magunknak a tape-et?
Bár az internetet böngészgetve egyszerűnek tűnhet a szalagok felragasztása, mégsem ajánlom az otthoni kísérletezgetést. Ahogy műtéteket sem túl sűrűn végzünk saját magunkon, a tape felhelyezését is érdemes szakemberre, orvosra, gyógytornászra, mozgásterapeutára vagy gyógymasszőrre bízni. A ragasztást minden esetben alapos betegvizsgálat előzi meg, és kizárólag a diagnózis ismeretében, tökéletes anatómiai pontossággal és a megfelelő technikával kerülhet fel a szalag a páciensre, ellenkező esetben ugyanis nem érjük el a kívánt hatást. Ugyanakkor ha krónikus mozgásszervi problémától szenvedünk, érdemes olyan terapeutát keresni, aki megtanítja a szükséges ragasztás otthoni kivitelezését, így az elhúzódó problémák kezelésére jellemző több hetes, esetenként több hónapos terápia a továbbiakban már otthon is folytatható.
Ha szakemberként szeretné elsajátítani a kinesio-tape felragasztásának technikáját, ma már több 1-2 napos tanfolyam közül is választhat, a Balance Akadémia képzéséről IDE KATTINTVA tud tájékozódni.
Feövenyessy Krisztina
mozgásterapeuta, okl. rehabilitációs szakember (MSc)
a Balance Gerincközpont és Sportrehabilitációs Központ vezetője