Gyakran halljuk, hogy az intenzív testmozgás idősebb korban – főképp magas vérnyomással – kerülendő. Nos, egy különösen értékes és izgalmas giga-kutatás eredményei bizony erősen ellentmondanak az általánosan elterjedt nézetnek, és azt sugallják, hogy a testmozgás hiánya halálozás szempontjából jóval nagyobb kockázatot jelent, mint a fennálló szív- és érrendszeri betegségek, a diabétesz vagy a dohányzás.
A Cleveland Klinikán 1991 és 2014 közt összesen 122,007 páciensnél végeztek (szív és légző rendszeri) fittségi felmérést, majd 2018-ig követték körükben a halálozást. A kutatásban résztvevők átlagéletkora 53,4 év volt. A kutatás célja annak eldöntése volt, hogy valóban van-e, és ha igen, milyen irányú az összefüggés a halálozás és a fittségi szint között. Az eredmény a legtöbbünk számára valószínűleg nem meglepő: az edzettségi szint rövid és hosszú távon egyaránt fordítottan arányos a mortalitással. Ami azonban igencsak elgondolkoztató, az az a tény, hogy a legnagyobb túlélési arány azok közt látható, akik extrém magas fittségi szinttel rendelkeznek. Az 50+-os elit sportolók 80 százalékkal kisebb eséllyel hunytak el a vizsgálati időszakban. Mi több, a legnagyobb különbséget a magas vérnyomással rendelkező páciensek körében találták. Az átlagnál edzettebb hipertóniás résztvevők jóval kisebb eséllyel hunytak el, mint kevésbé edzett társaik, és minél edzettebb volt a résztvevő, annál inkább csökkent a mortalitás esélye. A kutatók megdöbbentő összefoglalója szerint a testmozgás hiánya halálozás szempontjából jóval nagyobb kockázatot jelent, mint a diabétesz vagy a dohányzás, és az intenzív (!!!) testmozgás a legjobb gyógyszer – igen, még 50 éves kor fölött is!
Mindez egyben azt is jelenti, hogy érdemes felülbírálni az 50+ éves – különösen a magas vérnyomásban szenvedő – betegek kezelési protokollját, és az eltiltás helyett inkább bátorítani őket, hogy törekedjenek minél magasabb edzettségi szint elérésére és fenntartására. Ötvenesek, hatvanasok, hetvenesek és nyolcvanasok, kardio- és állóképesség fejlesztő tréningre fel (persze csak ésszel és szakember segítségével)!
Forrás: https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2707428
Feövenyessy Krisztina
a Balance Gerincközpont és a Balance Akadémia vezetője