Az internetet böngészgetve nap mint nap bukkanhatunk újabb és újabb „korszakalkotó” találmányokra, melyek azonnali gyógyulást ígérnek a krónikus betegségekben – elhízás, hajhullás, mozgásszervi problémák stb. – szenvedőknek. Bár a csodaszerek a gyakorlatban általában nem váltják be a hozzájuk fűzött reményeket, egy-egy gyöngyszem időnként akad közöttük. Laikusként azonban nem könnyű eligazodni a rengetegben, és a szakember véleménye is csak akkor igazán hiteles, ha érdekmentes és valódi tapasztalaton alapul.
Mozgásterapeutaként az utóbbi évek egyik leghasznosabb találmányának az SMR (self-myofascial release, azaz önmasszázs) eszközöket – hengert és golyót – tartom. Hosszú hónapokon át jómagam is számos betegen teszteltem a különféle márkájú, méretű és kialakítású eszközöket, és a szakszerű önmasszázs valóban jelentősen hozzájárul az izom- és ízületi panaszok kialakulásának megelőzéséhez, sőt, kiemelkedően hatékonynak bizonyult a rehabilitáció terén is. Segítségével növelhető az ízületek mozgástartománya, csökkennek a krónikus gerinc-, ízületi- és izompanaszok, fájdalmak. Javítja a testtudatot, koordinációt, a sportolói teljesítményt, sőt, bónuszként még a narancsbőr elleni harcban is bevethető. Rendszeres otthoni és/vagy edzőtermi használatát nem csak a sportolók, de a mozgásszegény életmódot élők számára is melegen ajánlom, hogy mást ne említsek, jelentősen enyhítheti az ülőmunkát végzőkre jellemző állandósult nyaki- és deréktáji fájdalmat, merevséget.
Hogyan hatnak az SMR eszközök?
Ha a környezetünkben (edzőterem, barát, ismerős) elérhető egy masszázshenger vagy tüskés masszázsgolyó, végezzünk el egy egyszerű kísérletet! Hajoljunk előre nyújtott térdekkel és nézzük meg, meddig ér le középső ujjunk hegye. Jelöljük be ezt a pontot, majd masszírozzuk át mindkét talpunkat 30-30 másodpercig az eszközzel. Hajoljunk előre újra, és nézzük meg a különbséget a két végpont közt. Mindezt csupán a talpunk átmasszírozásával értük el. Képzeljük el, mekkora változást idézhet elő a teljes test kezelése!
Testünk hátulsó felén (nyak, derék, combok és lábszár hátulsó része) jellemzően olyan, ún. tónusos izmok találhatóak, amelyek a túlterhelés (ülőmunka, hosszas internetezés, SMS-ezgetés, sportolás stb.) hatására hajlamosak befeszülni és rövidülni, ezáltal merevvé, fájdalmassá válnak. Az állandósult nyak- és derékfájdalomtól szenvedők bizonyára jól ismerik ezt az érzést, azt azonban még közülük is csak kevesen tudják, hogy hosszútávon igen komoly mozgásszervi problémákat okozhatnak a kóros izomfeszülések. Az izmok krónikus rövidülése miatt felborul a test izomegyensúlya, így megváltozik testtartásunk, mozgásmintáink, sőt, a csontokra, ízületekre eső terhelési viszonyok is. Mindez együttesen porckopás, meszesedés, porckorongsérv és hasonló degeneratív folyamatok kialakulásához vezethet. Egyértelmű tehát, hogy a tartósan túlterhelt és rövidült izmok mindennapos lazítása és nyújtása elengedhetetlen ahhoz, hogy kitörhessünk az ördögi körből.
Mindez első hallásra roppant egyszerűnek tűnhet, ám a tartósan feszes izmok akarattal sajnos nem lazíthatóak el, a merev izmokat pedig nem lehet hatékonyan megnyújtani (ezért nem ér semmit az edzések végén, kötött izomzattal végzett 3 perces nyújtás). A masszázs mind a lazítás, mind a nyújtás szempontjából remek választás, azonban a legtöbb ember nem engedheti meg magának, hogy minden egyes munkanapot (vagy edzést) masszőrnél fejezzen be, márpedig az izmoknak minden komolyabb terhelést követően szükségük van a lazításra. Joggal merült tehát fel az igény egy olyan könnyen elérhető eszköz iránt, amely a masszőrhöz hasonlóan képes egyszerre oldani és nyújtani a feszes izomzatot.
Az SMR eszközök hatása azon a végtelenül egyszerű elven alapul, hogy a feszes izmokra megfelelő erejű nyomást gyakorolva idegrendszerünk a fájdalom elkerülése érdekében reflexesen – tehát akaratunktól függetlenül – ellazítja az adott szövetet (ez a mechanizmus áll egyébként a mindannyiunk által jól ismert jelenség – fájdalmas, merev nyakunkat, vállunkat automatikusan dörzsölgetjük és nyomorgatjuk – mögött). A hengerre ráfeküdve szabályozható erejű nyomás alá kerülnek a feszes izmok, s az ily módon ellazított szöveteket a hengeren történő ide-oda gördüléssel alaposan átnyújthatjuk.
A henger és a tüsigolyók népszerűsége leginkább annak köszönhető, hogy viszonylag könnyű rávenni magunkat (vagy páciensünket) a rendszeres önmasszázsra, hisz a sokak számára sajnos ijesztően hangzó rendszeres testmozgással szemben az SMR eszközök használata egyszerű és kényelmes, ugyanakkor a kedvező hatások a testmozgáshoz hasonlóan azonnal érezhetőek. A henger ára is elfogadható, márkától függően 4 és 15 ezer forint között mozog, és csupán egyszer kell megvásárolni ahhoz, hogy bárhol és bármikor használhassuk (az önmasszázs ugyanis ruhában történik). Jellemzően 5-10 perc hengerezés elegendő ahhoz, hogy fellazítsuk és megnyújtsuk az izmokat és az izompólyát, ezáltal megelőzzük a krónikus feszesség kialakulását. Ugyanakkor – bár az önmasszázs valóban rendkívül hatékony terápia – nem szabad elfeledkeznünk arról, hogy az SMR eszközökkel történő mindennapos lazítás és nyújtás nem helyettesíti, hanem csupán kiegészíti és hatékonyabbá teszi a rendszeres mozgást és a szakképzett masszőr által végzett kezelést! Testmozgás nélkül ugyanis nincs egészség.
Kinek ajánlott a mindennapos izomlazítás?
A henger nem csak az ülőmunkát végzők számára hasznos találmány. Az önmasszírozó eszközök használata szerencsére ma már egyre inkább részét képezik a profi, amatőr és hobbisportolók szakszerű edzésének, felkészítésének is. A henger nem csak izomlazításra, de bemelegítésre és nyújtásra is remekül használható. Bemelegítés során alkalmazva javítja az adott terület vérellátását, rugalmassá teszi az izompólyát, ezáltal segít a sérülések elkerülésében. Növeli a mozgástartományt és javítja a propriocepciót, azaz felkészíti a testet a terhelésre. Az edzés végén hatékonyan lazítja el és nyújtja meg az izmokat és az izompólyát, így megelőzi az izomláz, a letapadások és a krónikus feszességek kialakulását.
Hogyan használjuk a hengert és a tüskés labdácskát?
Az eszközök szakszerű használatát szakember (edző, személyi-edző, gyógytornász, mozgásterapeuta, masszőr) segítségével lehet elsajátítani, és a gyors betanulást követően a henger már otthon vagy az edzőteremben is biztonsággal alkalmazható. Azok a szakemberek, sportolók vagy akár laikusok, akik mélyebben is megismerkednének a hatásmechanizmussal, az indikációkkal és ellenjavallatokkal, illetve a különféle alkalmazási lehetőségekkel, számos iskola fél- vagy egynapos SMR képzése közül választhatnak szerte az országban. A Balance Akadémia képzésével kapcsolatban IDE KATTINTVA tudnak bővebb információhoz jutni.
Feövenyessy Krisztina
alternatív mozgásterapeuta, egészségügyi oktató/tréner
Képek:
http://gimmeinfo.com
http://loveyourage.ca
http://blog.nasm.org