Szokott-e fájni a derekad? Megfigyeltél-e bütyköt, egymásra csúszó, esetleg elemelkedő lábujjakat, tyúkszemet a lábfejeden? Gyakran viselsz magas sarkú cipőt? Ha igen, ne is keresd tovább a lábfej deformitása és/vagy a derékfájdalom okát! Jó eséllyel a tűsarok vezet a panaszok nagy részéhez. De vajon hogyan okozhat egy egyszerű cipellő (és 6-7 plusz centiméter) komoly mozgásszervi problémákat?
Forrás: http://thefashionatetraveller.com/d-squared-spine-heel-shoes-zomg-shoe-lust
Egészséges lábszerkezet (és persze helyes testtartás) esetén mezítláb a testsúlyunk kb. 60 százaléka a sarokra, 40 százaléka az előlábra esik. A magas sarkú cipő azonban elemeli a sarkat a talajtól, így mintegy „áttolja” a teljes test súlyát az előlábra, amely szerkezetileg nem alkalmas ekkora súly hordozására. Egy 6-7 cm-es cipősarok 70-80 százalékkal növeli az előlábra jutó terhelést.
Ha gyakran hordunk magas sarkú cipőt, a folyamatos drámai túlterhelés bizony súlyos következményekkel jár.
- Ellapul a talp harántboltozata, így a lábujjak legyezőszerűen szétterülnek a cipőben. A jelentősen szélesebbé vált lábfejet nap mint nap dörzsöli, irritálja a cipő orra, így relatíve gyorsan, akár már huszonéves korunkra szert tehetünk bütyökre, kalapácsujjra és egyéb, esztétikusnak a legnagyobb jóindulattal sem nevezhető deformitásokra
- A bokaízület anatómiai helyzetéből adódóan jóval stabilabb, ha a lábfej pipál, mintha spiccel. Magas sarkú cipellőben pipiskedve a lábat folyamatos spiccelő helyzetben tartjuk, és minél magasabb a cipő sarka, annál kevésbé stabil a boka. Nem véletlen, hogy a magas sarkú cipőt viselők körében oly gyakori a húzódás, rándulás és ficam. Sajnos ezek a traumák sosem gyógyulnak maradéktalanul. Az ízületi tokok, szalagok és inak relatíve rugalmatlan szövetek. Ha egy sérülés - legyen az rándulás vagy akár ficam - következtében egyszer megnyúltak, bokánk szerkezete soha többé nem lesz a régi.
- Magas sarkú cipőben a lábujjhegyen álláshoz hasonlóan a vádli izomzata és az Achilles-ín munkát végez, azaz rövidül. Ha gyakran viselünk tűsarkút, pontosan olyan, mintha állandóan lábujjhegyen járnánk, az izom-ín struktúra krónikusan berövidül, ezáltal feszessé, merevvé válik. A feszes ín, akár egy feszes gumiszalag, rendkívül sérülékeny, s a különféle hétköznapi vagy sportterhelések hatására egyre több mikro trauma keletkezik a szövetben. A sérülésekkel teli ín jelentősen gyengül, így akár egyetlen mozdulat hatására el is szakadhat.
Hogyan tudod tesztelni, egészséges-e a vádlid izomzata? Lógasd le a lábad egy magasabb székről (akár egy asztalra is felülhetsz, lényeg az, hogy a talpad ne érjen le a talajra), és szorítsd meg a vádlidat. A nem dolgozó izmok normál esetben puha tapintatúak. Ha a vádlid izomzatát kőkeménynek, az Achilles-ínt pedig feszes húrnak érzed, bizony jó úton haladsz a komoly sérülések felé.
- A legsúlyosabb következményt utoljára hagytam. Vedd le a cipőd és igazítsd ki a testtartásod! Húzd ki Magad, engedd le és finoman csavard hátra a vállaidat, húzd be az állad, emeld ki a mellkasod és hozd enyhe tónusba a hasi izmokat! Most állj lábujjhegyre, tégy néhány lépést és figyeld meg, hogyan változik meg a testtartásod! A térded kifeszül, medencéd előrebillen, a hasi izmok megnyúlnak, az ágyéki gerincszakasz (azaz a derekad) pedig homorító helyzetbe kerül, azaz a testtartásod jelentősen megváltozik a fiziológiáshoz (értsd természeteshez) képest. Magas sarkú cipőben tehát nem csak a lábfejet és a bokát érik káros hatások. A teljes test statikája megváltozik, minden egyes ízületet extra terhelés ér, ami krónikus derékfájdalomhoz, a porcok idő előtti elöregedéséhez, porckopáshoz és hasonló degeneratív mozgásszervi problémákhoz vezethet.
Mindez természetesen nem jelenti azt, hogy szigorúan tilos tűsarkú cipőt viselni. Alkalomadtán – színházba, buliba, vacsorához - felvehetünk egy-egy magasabb sarkú topánkát, ám ha rendszeresen viseljük, bizony súlyos árat fizetünk a szépségért. Érdemes tehát elgondolkozni a kérdésen: vajon valóban megéri-e?
Feövenyessy Krisztina
a Balance Gerincközpont vezetője, a Balance Medical Fitness Akadémia vezető oktatója